Pages

Wednesday, August 6, 2014

Multiplication

This is my working out on Multiplication Problems.

***

- There are 3 eggs in each box, how many eggs are in 2 boxes ?
There are 3 eggs in 1 box. So for 2 boxes there are 6 eggs altogether.

- Each bottle cap cost $2.00. How much does it cost for 6 bottle caps?
2 x 6 = 12. so for 6 bottle caps it is $12.00 altogether.

- Each child has 3 oranges, if there are 4 children. How many oranges are there altogether ?
3 x 4 = 12, so there are 12 oranges altogether.

- Each banana cost $5.00, How much does it cost for 4 banana’s ?
5 x 4 = 20, so altogether it is $20.00 for 4 banana’s.

- Each ticket cost $9.00, How much would it cost for 4 tickets ?
9 x 4 = 36, so for 4 tickets it is $36.00 altogether

No comments:

Post a Comment